اخذ تابعیت و اقامت از طریق تولد فرزند ،حقوق مهاجرت

اخذ تابعیت و اقامت از طریق تولد فرزند

چند وقت پیش مقاله ای در مورد حقوق مهاجرت نوشته شده بود که در آن، در رابطه با روش های اخذ تابعیت و اقامت توضیح داده شد. یکی از راه های اخذ تابعیت و اقامت (شهروند شدن) در کشورهای مختلف مهاجرت از طریق اخذ تابعیت و اقامت از طریق تولد فرزند بود.

بود. همانطورآن که گفته بودیم در مورد روش های اخذ تابعیت و اخد اقامت، از طریق تولد فرزند را برای شما هموطنان عزیز توضیح می دهیم.

تابعیت و اقامت از طریق تولد فرزند

اخذ تابعیت و اقامت از طریق تولد فرزند.از سوال های متداول در زمینه اخذ تابعیت و اقامت از راه تولد فرزند این است که چه کشورهایی از راه تولد فرزند نسبت به ارایه پاسپورت دوم اقدام می کنند و می توان اقامت و تابعیت آن کشور را گرفت؟ با ما همراه باشید.

میزان تمایل افرادی که میخواهند فرزند خود را در کشورهای دیگر به دنیا بیاورند خیلی بالا رفته است و  مزایای تولد فرزند در کشورهای دیگر را به خوبی فهمیده اند. افراد به منظور اخذ شهروندی و گرفتن تابعیت و اقامت فرزند خود برنامه های زیادی دارد و با این کار مزایای دائمی زیادی را به فرزند خود هدیه می کنند. با گرفتن شهروندی فرزند بعدا پدر و مادر فرزند نیز از امتیازهای زیادی می توانند بهره مند شوند. اخذ تابعیت و اقامت (شهروند شدن) والدین در محل تولد فرزندشان از جمله این مزایا می باشد و بعد از بازنشستگی به راحتی می توانند نسبت به شهروند شدن در کشوری که فرزندشان را به دنیا آورده اند اقدام کنند.

منظور از گردشگری تولد چیست؟


 

 

 

گردشگری تولد

گردشگری تولد” بسیار ساده می باشد. منظور از گردشگری تولد به این معنا می باشد که فرزند خود را در کشوری به دنیا  بیاورید که به تمام کودکانی که در آن کشور به‌ دنیا می‌ آیند پاسپورت و اقامت آن کشور نیز داده خواهد شد.

این قانون در لاتین به “Jus Soli” یا همان قانون «اصل خاک» معروف است که در مقاله “حقوق مهاجرت” در مورد آن نیز توضیح داده شد و شامل فرزند متولدشده در خاک یک کشور، فارغ از نوع اقامت والدین آن می‌ شود . به این منظور که فرزند والدینی که با ویزای توریستی (موقت) و یا حتی آن‌ هایی که به‌ صورت غیرقانونی وارد کشوری شده باشند، را نیز شامل می‌شود. تنها افرادی که مشمول این قانون نمی‌ شوند دیپلمات‌ ها هستند. دیپلمات ها همان افرادی می باشند که با پاسپورت دیپلماتکی اقامت دارند.

اخذ شهروندی ، تابعیت و اقامت برای نوزادان به دنیا آمده کار بسیار ساده‌ای است؛ فقط کافی است تا بعد از تولد نوزاد، مراحل اداری مانند پر کردن تعدادی فرم و فرستادن درخواستی رسمی را طی کنید. دیگر فرزند شما برای گرفتن اقامت کار خیلی سختی را نخواهد داشت و به‌ راحتی در تمام طول عمر خود از مزایای شهروندی کشوری که در آن به دنیا آمده است بهره‌ مند خواهد شد.

کشورهای توسعه یافته

اخذ تابعیت و اقامت از طریق تولد فرزند

آمریکا و کانادا در حال حاضر تنها کشورهای توسعه‌ یافته‌ ای هستند که برای فرزندان اتباع خارجی که در خاک آن‌ ها متولد می‌ شوند شهروندی نامشروط قائل هستند. اما به زوج‌ هایی که به فکر تولد فرزند خود در کشوری دیگر به‌ منظور دریافت پاسپورت و اقامت هستند بایستی این را بدانند که کشورهای فوق‌ العاده‌ ی دیگری نیز وجود دارند که این امتیاز را برای نوزاد متولد شده شما در خاک خود در نظر گرفته اند.

قانون اصل خاک برای کشورها هم دارای مزیت‌ هایی می باشد. مثلا کشوری برای اینکه شمار مالیات‌ دهندگان کشورش را افزایش دهد تا بتوانند هزینه‌ های بودجه‌ سنگین خود را تا حدی از این طریق کاهش دهند.

پاسپورت کشورهای پیشرفته مزایای بسیار زیای را دارد. اما از طرف دیگر متوسط مالیاتی که شهروندان این کشورها باید به‌ عنوان حق شهروندی  از در آمدهای خود پرداخت کنند نیز زیاد است.

آمریکا تنها کشوری در جهان می باشد که شهروند خود را بدون در نظر گرفتن محل زندگی، شهروندهای خود را مجبور به پرداخت مالیات می‌ کند. یعنی حتی اگر شهروند آمریکایی در کشورهای دیگری مانند هند یا اتریش حتی یک حساب بانکی ساده هم داشته باشند، موظف هستند تا سالیانه مبالغ دارایی خود را به دولت آمریکا اعلام کنند و در صورت نیاز حتی بایستی مالیات دارایی‌ های خود را نیز پرداخت کنند.

کشورهایی که به فرزند متولد شده در خاک خود به راحتی نسبت به ارایه پاسپورت اقدام می کنند.

مهاجرت از طریق اخذ تابعیت و اقامت از طریق تولد فرزند

کشورهایی که به راحتی برای فرزند متولد شده شما در خاک آن کشور پاسپورت ارایه میکند

حدودا ده سال پیش بود که کشور ایرلند که آخرین کشور اروپایی محسوب می شد که از قانون “اصل خاک” پیروی و تبعیت می کرد، قوانین خود را تغییر دادند و دیگر از قانون “اصل خاک” پیروی نکردند. بعضی از کشورها هم ماند استرالیا هم قانون خود را تغییر دادند. در واقع با تغییر دادن قوانین در این کشورها دیگر فرزندانی که در خاک آن کشورها به دنیا می آیند از پاسپورت شهروندی نمی توانند بهره مند شوند.

یکی از مزایای افرادی که از راه متولد شدن در آن کشور پاسپورت می‌ گیرند آن است که احتمال آنکه بتوانند در طول زندگی خود ۳ پاسپورت و یا بیشتر داشته باشند خیلی بالاتر می‌ رود. افراد معمولی که تا ۱۸ سالگی تنها تبعه یک کشور هستند، امید به گرفتن پاسپورت دوم دارند و همین برای آنان هدف بلند مدتی است، اما شخصی که از بدو تولد دو پاسپورت دارد گزینه‌ های زیاد و متفاوتی برای گرفتن اقامت و شهروندی بیشتری را دارا خواهند بود.

مقاله های بیشتر در این مورد

همچنین می توانید در مورد نکته های اساسی بین زن و مرد در مورد طلاق و زندگی در اینجا بیشتر مطالعه کنید.

در مقاله های بعدی بصورت جداگانه نسبت به توضیح قوانین و راه های گرفتن شهروندی از طریق تولد فرزند در این کشورها را توضیح خواهیم داد.

جالب است بدانید که برخی از کشورهای کمتر شناخته‌ شده‌ ی این لیست دارای پاسپورت‌ های خیلی خوبی هستند. دارندگان پاسپورت‌ های آرژانتین، کاستاریکا، مکزیک، پاناما، سنت کیتس و نویس، اروگوئه و ونزوئلا می‌ توانند بدون ویزا به‌ کل آمریکای مرکزی و جنوبی، و همچنین کشورهای اروپایی عضو شنگن سفر کنند. در بین کشورهای نام‌ برده شده  به‌ غیر از کانادا، هیچ‌ کدام از این پاسپورت‌ ها به فرزندتان اجازه سفر بدون ویزا به آمریکا را نخواهند داد.مهاجرت از طریق اخذ تابعیت و اقامت از طریق تولد فرزند

 

 

آگهی نیازمندیهای اردبیل

آنلاین اردبیل

  • 529 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی موضوعات