ارتودنسی ثابت دندان به روش دیمون چیست ؟ و مزایا آن

ارتودنسی ثابت دندان به روش دیمون چیست ؟ و مزایا آن

در ارتودنسی به روش دیمون از سیم منعطف و براکت‌ های کشویی به تدریج سفت شونده استفاده می‌ شود. در این روش با دادن فرصت کافی یا زمان تنفس به دهان برای عادت کردن به تغییرات، سریع‌ تر میتوان به ردیف و مرتب کردن دندان‌ ها دست پیدا کرد.

ارتودنسی ثابت دندان به روش دیمون چیست ؟ و مزایا آن

با این روش سیم‌کشی دندان‌ ها می‌توانید در زمانی کوتاه‌تر و با سهولت بیشتر به لبخند رویایی خود دست پیدا کنید. در ارتودنسی دیمون هیچ کش، بست و وسیع کننده کامی به کار نمی‌ رود. آموزش توسط دکتر دندانپزشک دراردبیل در ادامه…

طرز عملکرد ارتودنسی دیمون 

بریس دیمون به گونه‌ای طراحی می‌شود که بتواند دندان‌ها را با توجه به ناهنجاری موجود رو به عقب یا جلو براند تا در نهایت کاملاً مرتب شود. بریس دیمون سلف لیگیت است، به بیان دیگر عملکرد ارتودنسی دیمون بدین گونه است که برخلاف روش‌های قدیمی ارتودنسی لازم نیست متخصص ارتودنسی از لیگاتورهای کشی برای متصل کردن سیم ارتودنسی به براکت‌ها استفاده کند. بریس دیمون به کش نیازی ندارد، چون با مکانیسمی کشویی کار می‌کند که مستقیماً به سیم متصل می‌شود. این مکانیسم با مرتب شدن دندان‌ها به خودی خود حرکت می‌کند. بیمار به دلیل مکانیسم کشویی ارتودنسی دیمون و عدم استفاده از کش فشار شدیدی را روی دندان‌ها حس نمی‌کند. دندان‌ها به تدریج مرتب می‌شود و بریس نیز به موازات جابجا شدن دندان‌ها حرکت می‌کند و سفت‌تر می‌شود. البته لازم نیست نگران آن باشید که نیروی بریس دیمون به دندان‌ها آسیب بزند، چون بریس دیمون در مقایسه با بریس‌های فلزی معمولی نیروی کمتری را به دندان‌ها اعمال می‌کند. در عملکرد ارتودنسی دیمون از فشار ملایم و نیروهای بیولوژیکی حساس بدن برای حرکت دندان‌ها به موقعیت صحیح استفاده می‌شود.

مزایا ارتودنسی دیمون

ظاهر زیباتر

بریس شفاف دیمون ظاهر زیبایی دارد و برخلاف بریس معمولی جلب توجه نمی‌کند. از آنجایی که بسیاری از متقاضیان ارتودنسی نگران نظر اطرافیان و عجیب به نظر رسیدن دندان‌ها هستند، ارتودنسی دیمون می‌تواند راه‌حل مناسب‌تری را به آنها ارائه دهد.

سریع‌ تر مرتب کردن دندان‌ ها

بر اساس یک مطالعه تطبیقی، ارتودنسی دیمون دندان‌ها را ۷ ماه زودتر از ارتودنسی معمولی مرتب می‌کند. بنابراین اگر نگران طولانی و ناراحت کننده بودن درمان ارتودنسی هستید، می‌توانید با ارتودنسی به روش دیمون سریع‌تر به نتیجه دلخواه خود برسید.

نگهداری آسان‌ تر

بریس معمولی رفت و آمدهای مکرر به کلینیک ارتودنسی را ایجاب می‌کند، چون متخصص ارتودنسی باید آنها را به موازات مرتب شدن دندان‌ها به طور دستی تنظیم کند. حال آن که در ارتودنسی دیمون تکنولوژی این کار را بر عهده دارد. بنابراین لازم نیست بیمار بارها به متخصص ارتودنسی مراجعه کند و به این ترتیب در هزینه تنظیم کردن بریس صرفه‌جویی می‌شود.

درد کمتر

احتمالاً یکی از دغدغه‌های اصلی متقاضیان ارتودنسی دردناک بودن این درمان است. درست است که ارتودنسی با بریس‌های فلزی معمولی تاحدی، به ویژه پس از هر بار تنظیم دردناک است و ناراحتی مداومی را به همراه دارد؛ اما ارتودنسی دیمون فشار کمتری را به دندان‌ها وارد می‌کند و در نتیجه درد و ناراحتی کمتری را ایجاد می‌کند.

سهولت رعایت بهداشت دهان و دندان

یکی از مشکلات اصلی بریس‌های فلزی این است که به سختی تمیز می‌شود. بیمار هر چقدر هم در رعایت بهداشت کوشا باشد، باکتری‌ها و پلاک باز هم روی بریس جمع می‌شود. ازآنجایی که اجزاء تشکیل دهنده بریس دیمون کمتر است، مکان‌هایی که در آنها احتمال جمع شدن باکتری و پلاک وجود دارد نیز کمتر است. به این ترتیب رعایت بهداشت دهان و دندان در طول درمان ارتودنسی آسان‌تر می‌شود.

نقاط ضعف ارتودنسی دیمون

گران‌تر بودن

ارتودنسی دیمون فقط چند نقطه ضعف دارد که احتمالاً مهم‌ترین آنها گران‌تر بودن بریس دیمون از بریس فلزی معمولی است. البته هزینه ارتودنسی دیمون به متخصص ارتودنسی و بازپرداخت حداقل بخشی از هزینه درمان توسط بیمه بستگی دارد.

نامرئی نبودن

اگر انتظار دارید که ارتودنسی دیمون کاملاً نامرئی باشد، در اشتباهید؛ مگر آن که تصمیم به استفاده از بریس‌های شفافی بگیرید که به دلیل نداشتن فلز تا حد زیادی نامشخص هستند. با این حال بریس معمولی دیمون دارای سیم‌های فلزی است و بقیه می‌توانند آن را ببینند.

زمان‌بر بودن عادت کردن به آن

عادت کردن به بریس مانند تمام روش‌های ارتودنسی مدتی طول می‌کشد. بریس در چند روز اول اندکی ناراحت کننده است؛ اما این حس ناخوشایند پس از چند روز استفاده از بین می‌رود.

ارتودنسی ثابت دندان به روش دیمون چیست ؟ و مزایا آن

آگهی نیازمندیهای اردبیل

آنلاین اردبیل

  • 501 views

برچسب ها

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی موضوعات