تفاوت رپ و هیپ هاپ چیه؟

بدون دیدگاه

تفاوت رپ و هیپ هاپ چیه؟

شاید اگر یه موسیقی رپ و هیپ هاپ رو بشنویم، فکر کنیم هر دو تا رپ هستن! در ایران سبک موسیقی رپ شناخته شده است اما هیپ هاپ رو اکثر افراد نمی‌شناسن (از جمله خود من!). در این مقاله از دیفرتو، تفاوت سبک موسیقی رپ و هیپ هاپ رو بررسی می‌کنیم.

تفاوت سبک رپ و هیپ هاپ چیه؟

اگر به سبک‌های موسیقی در دنیا آشنایی داشته باشید، احتمالاً شما هم بارها حس کردید که رپ و هیپ هاپ با هم هیچ فرقی نمی‌کنن. یا شاید برای شما هم سوال بوده که اصلاً فرق بین رپ و هیپ هاپ چیه؟ رپ و هیپ هاپ دو سبک موسیقی اعتراضی هستن که گاهاً از کلمات رکیک هم در آن‌ها استفاده میشه. اما در حالت کلی، این دو سبک موسیقی از نظر ساختار، سرعت آهنگ و… با هم تفاوت‌هایی هم دارن. موسیقی رپ در واقع یک زیرشاخه از موسیقی هیپ هاپه.  در ادامه مقاله تفاوت رپ و هیپ هاپ رو با هم بررسی می کنیم.

تاریخچه رپ و هیپ هاپ

از نظر تاریخچه و ریشه فرهنگی این دو سبک هیپ هاپ و رپ فرقی ندارن. هر دوی آنها در دهه 70 میلادی در منطقه برانکس خلق شدن. ظاهراً این دو سبک برای اولین بار توسط دی جی جامکایی و کول هرک استفاده شدن. پس از گذشت مدتی، مردم از این دو سبک در مهمانی‌ها و حتی در موسیقی‌های دیگه استفاده کردن. این جنبش الهام گرفته از رپ مورد استفاده شاعران عامی در غرب آفریقا، در سراسر منطقه گسترش یافت. فرهنگ هیپ هاپ، شامل نقاشی‌های دیواری و رپ، توسط گروه‌های خیابانی در برانکس به عنوان شکل جدیدی از موسیقی پذیرفته شد.

در اوایل دهه 80 میلادی بود که Afrika Bambaataa و Soulsonic Force یک قطعه الکترو فانک به نام Planet Rock منتشر کردن؛ در این قطعه از صداها و کیبوردهای الکترونیکی استفاده شد. جنبش این سبک موسیقی از طریق ایالات متحده گسترش یافت و با ظهور موزیک ویدیوها، این فرهنگ به اروپا و فراتر از آن گسترش پیدا کرد.

 

عناصر سازنده رپ و هیپ هاپ

هیپ هاپ به طور کلی از چهار عنصر MCing، DJing، graffiti و breakdancing تشکیل شده که مربوط به حواس شنوایی، کلامی، بصری و فیزیکی هستن. اما رپ ترکیبی از قافیه و شعر با ضرب موسیقیه. رپ پیشینه‌ای در شعر بداهه‌گویی داره. به همین دلیله که رپ زیرشاخه‌ای از هیپ هاپه.

رپ در اصل ارائه صوت هست اما هیپ هاپ یک فرهنگه. فرهنگ هیپ هاپ بیش از 20 سال پیش شروع شد. در حقیقت، هیپ هاپ یک سبک موسیقی خوش‌بین و مثبته. هیپ هاپ متن اشعار رو با موسیقی سریع همراه می‌کنه و مسائل مشترک روابط رو مورد بحث قرار می‌ده. رپ بیشتر بر “اینجا و اکنون” تمرکز می‌کنه و در مورد موضوعاتی مانند فرهنگ عامه و سیاست بحث می‌کنه. در حالت کلی هیپ هاپ به نسبت رپ دارای یک موسیقی سریع‌تریه. اما رپ با فرهنگ مردم عام و سیاست بیشتر در ارتباطه. به همین دلیل است که گاهاً بسیاری از مردم این موسیقی رو بیشتر دوست دارن.

تفاوت‌های ابزارهای موسیقی هیپ هاپ و رپ

مشتقات موسیقی هیپ هاپ شامل الکترو، بریک بیت، هاردکور، R&B، استراحت‌های فانکی و هیپ هاپ انتزاعی است. ابزار موسیقی رپ شامل grime است. همچنین رپ در طیف گسترده‌‌ای از ژانرهای دیگه مانند موسیقی جاز، دیسکو، فانک و حتی موسیقی رقص ژاپنی استفاده میشه.

هنرمندان محبوب در موسیقی رپ و هیپ هاپ

هنرمندان جهانی حوزه هیپ هاپ:

 • کانیه وست
 • جی زی
 • کریس براون
 • لیل براون
 • لیل وین
 • لوپه فیاسکو
 • بن آیور
 • نیکی میناز

گروهای محبوب در موسیقی هیپ هاپ

 • Sugarhill Gang
 • Fab 5 Freddy
 • Kurtis Blow
 • Watch the Thone

گروها و خواننده‌های بسیار معروف در موسیقی رپ به نسبت هیپ هاپ کمتر هستن. برخی از هنرمندان در موسیقی رپ عبارتند از:

 • امینم
 • 50 سنت

در حالت کلی میشه نتیجه گرفت که سبک هیپ هاپ یکی از ستون‌های اصلی برای آزادی بیان به شمار میره. در واقع، آزادی عمل در این سبک بیشتر است. سبک رپ یکی از زیرشاخه‌های هیپ هاپه اما رپ به طور کلی ترکیبی از نثر و شعر هست که با هم ترکیب شدن و موسیقی رپ رو به وجود آوردن.

سبک رپ در حقیقت یک روش برای بیان عقاید جدی و یا افکاره. در این سبک بیشتر جنبه توهین‌آمیز وجود دارد. فرد گاهاً در این سبک، زندگینامه غم‌انگیز خودش رو در قالب شعر بیان می‌کنه. گاهی هم رپر از مشکلات و مسائل سیاسی شعر میگه. در واقع میشه گفت: رپ هم یکی دیگر از شکل‌های آزادی بیانه که بعد از هیپ هاپ شکل گرفته. هیپ هاپ ترکیبی از ضرب آهنگیه که افراد با شنیدن آن به نوعی انرژی دریافت میکنن.

اگه به دنیای هنر علاقه مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله تفاوت کیبورد و پیانو رو هم بخونید.

 

آگهی نیازمندیهای اردبیل

آنلاین اردبیل

 • 3 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی موضوعات