چه ارتباطی میان پروبیوتیک ها و کرونا وجود دارد؟

پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که فوایدی را برای سلامتی به همراه دارند. اگرچه جامعه علمی در مورد مزایای آن و اینکه کدام سویه های باکتری مسئول این مزایا هستند، اختلاف نظر دارند.

پروبیوتیک ها معمولاً باکتری هستند، اما انواع خاصی از مخمرها نیز می توانند به عنوان پروبیوتیک عمل کنند. میکروارگانیسم های دیگری از جمله ویروس ها، قارچ ها ، آرکئاها و کرم های هلمی نیز در روده وجود دارد که مورد مطالعه قرار می گیرند.

می توانید پروبیوتیک ها را از مکمل ها و همچنین غذاهایی که با تخمیر باکتریایی تهیه می شوند، دریافت کنید. در داروخانه اینترنتی  می توانید انواع این مکمل های پروبیوتیک را پیدا کنید.

غذاهای پروبیوتیک شامل ماست، کفیر، ترشی کلم، تمپه و کیمچی است. پروبیوتیک ها را نباید با پری بیوتیک ها، کربوهیدرات ها (اغلب فیبرهای رژیمی) که به تغذیه باکتری های مفید در روده شما کمک می کنند اشتباه گرفت.

به محصولاتی که هم پروبیوتیک و هم پروبیوتیک دارند، سینبیوتیک گفته می شود. محصولات سینبیوتیک معمولاً باکتری های دوستانه را به همراه مقداری غذا برای خوردن باکتری ها (پری بیوتیک ها) در یک مکمل ترکیب می کنند.

شایع ترین باکتری های پروبیوتیک لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم هستند. سایر انواع رایج عبارتند از: ساکارومایسس، استرپتوکوک، انتروکوک ، اشریشیا و باسیلوس.

هر دسته از پروبیوتیک شامل گونه های مختلف است و هر گونه دارای سویه های زیادی است. روی برچسب ها، پروبیوتیک ها را با سویه خاص آنها (که شامل دسته آنها می شود)، گونه ها، زیرگونه ها در صورت وجود، و یک کد سویه شماره حروف مشاهده خواهید کرد.

انواع پروبیوتیک برای رفع مشکلات مختلف سلامتی یافت شده است. بنابراین، انتخاب نوع یا انواع مناسب و درست پروبیوتیک ها برای رفع مشکل، ضروری است.

برخی مکمل ها که به عنوان پروبیوتیک های طیف گسترده یا چند پروبیوتیکی شناخته می شوند، گونه های مختلف را در یک محصول ترکیب می کنند.

اگرچه شواهد امیدوار کننده است، اما تحقیقات بیشتری در مورد مزایای پروبیوتیک ها برای سلامتی مورد نیاز است. برخی از محققان درباره اثرات منفی احتمالی پروبیوتیک ها هشدار می دهند و خواستار احتیاط و تنظیم دقیق مصرف آنها هستند.

چه ارتباطی میان مصرف پروبیوتیک ها و بهبود کرونا وجود دارد؟

برخی از محققان این موضوع را مطرح می کنند که بهبود میکروبیوم روده از طریق مکمل پروبیوتیک و رژیم غذایی ممکن است یک استراتژی برای مبارزه و درمان عفونت با ویروس جدید کرونا SARS-CoV-2 باشد.

COVID-19 از طریق یک “طوفان سیتوکین” از سیتوکین های التهابی به سیستم دفاعی بدن آسیب می رساند. محققان معتقدند که این عامل اصلی وخامت سلامتی و حتی مرگ است.

از آنجا که ثابت شده است که فلور روده سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و با التهاب مبارزه می کند، محققان فکر می کنند مکمل های پروبیوتیک با مهار یا محدود کردن این “طوفان سیتوکین” می توانند به بهبود سریع بیماری کرونا کمک کنند.

برای تقویت سیستم ایمنی مکمل های مختلفی هم وجود دارند که می توانید از داروخانه اینترنتی شبانه روزی تهیه کنید.

همچنین ، افراد مبتلا به COVID-19 علائم گوارشی مانند اسهال، تهوع، استفراغ، درد شکم و از دست دادن اشتها را گزارش کرده اند.

برخی از محققان این نظریه را مطرح می کنند که پروبیوتیک ها می توانند با مسدود کردن گیرنده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) که در آن پاتوژن SARS-CoV-2 برای حمله به سلول های دستگاه گوارش وارد بدن می شود، از کرونا جلوگیری کنند.

ارتباط دیگر بین COVID-19 و پروبیوتیک ها که مطرح شده است شامل چیزی است که “محور روده و ریه” نامیده می شود. این یک سیستم ارتباط و تعامل بین روده و بافت های ریه است که از طریق میکروارگانیسم های میکروبیوم انسان ایجاد می شود.

مشخص شده است که عدم تعادل فلور روده با بیماری های ریوی و عفونت های دستگاه تنفسی مرتبط است. محققان اظهار کردند که اصلاح این عدم تعادل ها می تواند سلامت ریه ها را بهینه کند، در نتیجه می تواند به محافظت از بدن در برابر عوامل بیماری زا مانند SARS-CoV-2 کمک کند.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که مکمل پروبیوتیک ممکن است فعالیت ضد ویروسی را به طور کلی برای بهبود پاسخ ایمنی، ریوی و ضد التهابی افزایش دهد که می تواند به پاکسازی عفونت SARS-CoV-2 کمک کند.

همه این فرضیه ها در مرحله نظری هستند. محققان می گویند برای تأیید آنها به مطالعات بیشتری نیاز است.

در یک مطالعه مطرح شده است که همه سویه های پروبیوتیک اثرات یکسانی ندارند و توصیه می کند که در مصرف پروبیوتیک ها احتیاط کنید. داروخانه آنلاین  با ارسال به سراسر کشور و مشاوره رایگان، می تواند به شما در نحوه صحیح مصرف پروبیوتیک ها کمک کند.

آگهی نیازمندیهای اردبیل

آنلاین اردبیل

  • 4 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی موضوعات