نحوه کار ترموستات یخچال

ترموستات چیست؟خرابی ترموستات،نحوه تنظیم درجه یخچال

ؤ

نحوه کار ترموستات یخچال به صورت کاملا ساده

امروز می خواهیم در وب سایت آگهی نیازمندی های اردبیل ترموستات یخچال و نحوه تنظیم درجه یخچال به صورت کاملا ساده توضیح دهیم.یکی از مهم ترین قطعات نام آشنا که در بسیاری از لوازم خانگی برقی مورد استفاده قرار گرفته است، ترموستات می باشد.

دسته بندی : تعمیر یخچال در اردبیل

ترموستات چیست؟ وچه کاری می کند

باید بدانید ترموستات به معنی Therm(دما) و stat(ثابت) است که برای ثابت نگه داشتن دمای یک محیط یا یک محفظه مانند یخچال طراحی شدهاست که این سیستم کاملا مکانیکی بوده و به صورت کاملا مکانیکی و بدون دخالت دست  دمای داخل یخچال و محیط را تنظیم کرده و  به کمپرسور فرمان قطع و وصل شدن را صادر می کند مثلاً زمانی که شما اهرم ترموستات را چرخانده و آن را روی ۵ قرار می‌دهید تا زمانی که دمای یخچال به ۵ درجه نرسیده است ترموستات اجازه کار به کمپرسور را میدهد و زمانی که دمای یخچال به ۶ درج رسید به صورت اتوماتیک ترموستات کمپرسور را قطع می‌کند تا دما در این درجه ثابت بماند. این توضیح به صورت کاملا ساده بود ولی اگر دوست دارید که بدانید دقیقاً این عمل به چه صورت انجام می شود به ادامه آموزش توجه کنید.

ترموستات چیست؟

 تنظیم درجه و دمای یخچال به صورت کاملاً مکانیکی به‌وسیله ترموستات صورت می‌گیرد .

قطعات تشکلیل دهنده ترموستات.

  • بدنه فلزی
  • کنتاکت های اتصال
  • فانوسک محتوی گاز
  •  لوله مویی
  •  لوله بلو
  • فنر و اهرم ها
  •  پیچ تنظیم

به طور معمول” لوله بلوی ترموستات را به قسمت پایینی و یا سقف اواپرایتور متصل می سازند و با قرار دادن ترموستات در حالت وصل ،کمپرسور شروع بکار می کند.با سرد شدن اواپراتور گاز درون لوله بلو ،لوله مویی و به تبع آن ها فانوسک تقلیل حجم داده و جمع می شود و با جمع شدن آن اهرم اتصال کلید درون ترموستات بطرف پایین کشیده شده و فاز موتور قطع می گردد. با خاموش شدن موتور و توقف کار کمپرسور،سرمای محیط یخچال ،مخصوصاً اواپراتور کاهش یافته و گاز درون فانوسک ترموستات یخچال فعال شده و بر اثر گرم شدن محیط اضافه حجم یافته و فانوسک بزرگتر می شود . با افزایش حجم فانوسک کلید ترموستات به حالت وصل در آمده و کمپرسور شروع بکار می کند و …. میزان سرمای دلخواه در اواپرایتور و یخچال یا به عبارت دیگر مدت کار کمپرسور را می توان بوسیله ولوم ترموستات که در واقع اهرم کنترل حجم فانوسک است تنظیم نمود.

ترموستات چیست؟

نحوه ی تشخیص خرابی ترموستات یخچال

همان طور که توضیح داده شد، نحوه ی کار یخچال ها به گونه ای است که در صورت افزایش دما،ترموستات به کمپرسور فرمان می دهد تا این افزایش حرارت را جبران نماید و پس از ایجاد سرما،کمپرسور خاموش می شود . در مواقعی ممکن است زمان فعالیت و خاموش شدن کمپرسور به صورت مرتب و منظم انجام نشود و یا یخچال به صورت ناگهانی خاموش شود؛ این نشانه ها حاکی از به وجود آمدن ایراد و خرابی در قطعه ی ترموستات یخچال خواهد بود.

به عنوان یک مصرف کننده و کاربر لوازم خانگی برقی لازم است تا اطلاعاتی جزیی در خصوص مشکلات و خرابی هایی که می تواند برای دستگاه ها به وجود بیاید، داشته باشید تا در مواقع بحرانی بتوانید به بهترین شکل عمل نمایید. البته توصیه می شود که از دستکاری خودسرانه ی لوازم برقی پرهیز کنید و در اسرع وقت به تعمیرگاه های مجاز و مراکزی که ارائه دهنده ی خدمات لازم هستند مراجعه نمایید و کار را به کاردان بسپارید.

چگونه از خرابی ترموستات یخچال مطمین شویم؟

برای اطمینان از خرابی این قطعه، ابتدا سیم های برق پشت دستگاه را چک کنید و از اتصال درست آن ها مطمین شوید و سپس کمپرسور دستگاه را بررسی کنید، اگر این قطعه سرد باشد به معنی خراب شدن ترموستات است. برای تعویض آن لازم است ابتدا برق یخچال را قطع شود و سپس محفظه ی روی ترموستات را باز شده و سیم های آن را جدا نمایید تا این قطعه آزاد شود. البته باز هم پیشنهاد می کنیم که برای بررسی دقیق و رفع مشکل حتما با تعمیرگاه مجاز تعمیرات ترموستات یخچال تماس بگیرید.

همچنین میتوانید درمورد آموزش تعمیر یخچال و ساید بای ساید در اینجا بیشتر مطالعه کنید.

 

 

آگهی نیازمندیهای اردبیل

آنلاین اردبیل

  • 1,741 views

برچسب ها

مطالب پیشنهادی ما

دیدگاه های شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی موضوعات